Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
hamburger overlay

Neeruhaigused

Neerud puhastavad miljonite veresoonte abil teie verd ja väljutavad jääkained koos uriiniga. Diabeet võib kahjustada neerude väikeseid veresooni, muutes jääkainete filtreerimise keeruliseks.

Nii on diabeet üks peamistest neerukahjustuste põhjustest. Umbes 30 protsendil I tüübi ja 10-40 protsendil II tüübi diabeetikutest tekivad lõpuks neerutüsistused või nefropaatia.

Suitsetamine, kõrge veresuhkru tase või kõrge vererõhk soodustavad neerupuudulikkuse teket. Kui teie peres on esinenud neeruhaigusi, on oht neeruprobleemide tekkimiseks samuti suurem.

Diabeetilise nefropaatia diagnoosimine

Ehkki neerukahjustustel puuduvad varajased sümptomid, saab arst kahjustuste olemasolu siiski kontrollida. Arst kontrollib, kas teie uriinis leidub valku nimega albumiin. See test võimaldab avastada nefroloogia varajases staadiumis, kus ravi abil on võimalik haiguse süvenemist aeglustada või isegi vältida. Kui teil on diabeet ja olete 12-70 aastat vana, peaksite andma uriiniproovi vähemalt kord aastas.

Ennetamine ja hooldus

  • Hoidke veresuhkru tase normi piires. Konsulteerige arstiga, millisesse vahemikku peaks jääma teie veresuhkru tase.
  • Kui teie vererõhk on kõrge, alandage seda. Konsulteerige arstiga, millisesse vahemikku peaks jääma teie vererõhunäit ja kuidas ravida kõrget vererõhku. Ravimid, näiteks ACE inhibiitorid võivad edukalt alandada nii vererõhku kui kaitsta neere.
  • Vähendage valgu sisaldust uriinis. Kui teie uriinis on valku, konsulteerige arstiga, kuidas seda ravida - kas ravimite või valgusisalduse vähendamisega toidus.
  • Loobuge suitsetamisest. Suitsetamine tõstab neerukahjustuste tekkimise tõenäosust.

1 National Kidney Foundation. Diabetes and kidney disease. Aadress: http://www.kidney.org/atoz/atozItem.cfm?id=37. Vaadatud 16. oktoobril 2008.

2 National Kidney Foundation. Microalbuminuria in diabetic kidney disease. Aadress: http://www.kidney.org/news/newsroom/fs_new/microalbindbkd.cfm. Vaadatud 16. oktoobril 2008.