Närvivalu ja -kahjustused
Kõrge veresuhkru tase kahjustab närvirakkude kesti ja närvid ei saada enam üle keha signaale nagu nad peaksid. Seda nimetatakse neuropaatiaks.
Paljud inimesed teavad, et närvikahjustused võivad mõjutada käsi ja jalgu. Just sel põhjusel peaks arst iga visiidi käigus kontrollima jalgade tundeaistinguid. Samas võivad närvikahjustused mõjutada kõiki organeid - alates seedetraktist kuni põie ja suguorganiteni. Närvikahjustuste tõttu ei pruugi te tunda ka sümptomeid, mis kaasnevad madala veresuhkru tasemega.
Keda ohustab diabeetiline neuropaatia?
Umbes 60-70 protsendil diabeetikutest esineb närvikahjustusi. Kõige enam on need levinud inimeste hulgas, kes on olnud diabeetikud vähemalt 25 aastat, ja nende hulgas, kel on veres kõrge kolesteroolisisaldus, kõrge vererõhk või kaaluprobleemid. Ka on närvikahjustusi rohkem neil, kel on raskusi veresuhkru kontrolli all hoidmisega.
Neuropaatia sümptomid
Närvikahjustuse sümptomid sõltuvad neuropaatia tüübist ja sellest, millised närvid on kahjustatud. Mõnel juhul ei ilmne mingeid sümptomeid. Kuna neuropaatia tekib aeglaselt, võivad kergemad juhud tihti pikka aega märkamata jääda. Pange tähele järgmisi sümptomeid:
- tuimus, surin või valu varvastes, labajalgades, jalgades, kätes, käsivartes ja sõrmedes
- suurenenud puutetundlikkus
- seedehäired, iiveldus või oksendamine
- neelamisraskused
- kõhulahtisus või -kinnisus
- pearinglus või nõrkus seismisel või püsti tõusmisel
- tugev higistamine öösiti või söömise ajal
- urineerimishäired
- seksuaalhäired, näiteks erektsioonihäired meestel ja tupekuivus naistel
- tasakaalu- või koordinatsioonihäired
Diabeetilise neuropaatia ravi
Diabeetilise neuropaatia ravi algab eelkõige veresuhkru kontrolli all hoidmisega. Veresuhkru taseme jälgimine, menüü koostamine, füüsiline aktiivsus ja samuti võivad aidata ravimid. Arst võib soovitada suukaudseid ravimeid või paikselt kasutatavaid kreeme valu leevendamiseks.
Kui teil esineb mõni mainitud sümptomitest, konsulteerige abi saamiseks arstiga.
1 National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Diabetic neuropathies: the nerve damage of diabetes. Aadress: http://diabetes.niddk.nih.gov/dm/pubs/neuropathies/index.htm. Vaadatud 16. oktoobril 2008.