Accu-Chek® - Live life. The way you want.

TEKSTI SUURUS: Decrease Text Size Increase Text Size

Tere tulemast! Logi sisse | Registreeri

Seda teavet saavad näha ainult registreerunud tarbijad. Kui soovite seda näha, registreeruge.

Lähedal X

Unusta Salasõna

Invalid email address. Please try again.

Please provide the email address for your
account and we will email you password.

Password Sent

An email with your password has been sent to
[email address].

Abivahendid nõustamisel

Esimeste abivahenditena saate kasutada süsivesikute kalkulaatorit (kättesaadav alates veebruari lõpust), kehamassiindeksi (BMI) kalkulaatorit ja diabeediteadmiste testi. Arvatavasti võib neist olla abi patsientide nõustamisel.

Vajuta siia

Tervishoiutöötajad

Accu-Chek pakub eri tervishoiusektorite töötajatele mitmeid esmaklassilisi teenuseid. Klõpsake järgnevale lingile ja leiate informatsiooni andmehaldussüsteemide ja veebipõhiste koolitusteenuste kohta.

Rohkem

Osa

lähedal X

Soovita e-posti teel veebi

Email format janesmith@isp.com not recognized.
Please correct.

Looking to sign-up to receive email? Click here

Tip: to send to multiple recipients, separate email addresses with commas.

Sõnastik

rinnaangiin:
Valu või pigistustunne südamepiirkonnas, mida põhjustab ebapiisav südamelihase verevarustus. Rinnaangiin võib eelneda südameinfarktile.

antikoagulant:

Ravim, mis takistab või aeglustab vere hüübimist.

arterioskleroos:
Erineva suurusega arterite paksenemine ja kõvastumine kogu kehas. Suurendab südamehaiguse tekkimise tõenäosust.

ateroskleroos:
Haigus, mille korral rasvainest moodustunud paksendid ehk naastud kinnituvad arterite seintele. Mõjutab vereringet, võib põhjustada südameinfarkti, insulti või kahjustada mitmeid organeid, näiteks silmi või neere.

autonoomne neuropaatia:
Närvikahjustus, mis mõjutab keha automaatselt toimivaid organisüsteeme, näiteks südant, seedetrakti, põit jne. Mõnikord puuduvad igasugused sümptomid või viitavad need mõnele muule haigusele.1 Nimetatakse ka diabeetiliseks autonoomseks neuropaatiaks ehk DAN-iks.

beetarakud:
Saarekestena paiknevad kõhunäärme ehk pankrease rakud, mis toodavad insuliini.

glükomeeter:
Käeshoitav seade veresuhkru mõõtmiseks ja kontrollimiseks. Veretilk asetatakse väikesele testribale, mis sisestatakse glükomeetrisse. Glükomeeter arvutab kiiresti veresuhkru taseme näidu, mis kuvatakse ekraanil. Mõned glükomeetrid salvestavad mitme mõõtmise tulemused, mida saab arvutisse sisestada ja arvutis analüüsida. Nimetatakse ka veresuhkru mõõtjaks.

süsivesikud:
Üks kolmest peamisest kaloriallikast toiduvalikus. Lihtsüsivesikuid leidub peamiselt puu- ja juurviljades ning piimatoodetes. Ka on neid töödeldud suhkrus, näiteks maiustustes, mees, lauasuhkrus ja siirupites. Liitsüsivesikud on leivas, täisterahelvestes, kaunviljades, riisis ja pastatoodetes leiduvas tärklises. Pärast söömist lõhustatakse süsivesikud glükoosiks, mida keha kasutab energiaallikana. Nii tõstavad süsivesikud veresuhkru taset.

kardiovaskulaarsed haigused:
Südame- ja veresoonkonnahaigused.

katarakt:
Silmaläätse hägustumine.

kolesterool:
Ainevahetuses vajalik rasvaine. Kolesterooli leidub kõikides loomsetes toiduainetes. Liiga palju LDL (halba) kolesterooli ja liiga vähe HDL (head) kolesterooli või kolesterooli kõrge üldnäit on südamehaiguste üheks riskiteguriks.1

diabetes mellitus (ld):
Diabeet ehk suhkurtõbi. Haigus, mille puhul keha ei suuda veresuhkrut energiaks muuta, sest keha ei tooda piisavalt insuliini või ei oska olemasolevat insuliini kasutada. Ilma spetsiaalse režiimita tõuseb veresuhkru sisaldus veres, mis võib kahjustada kehas toimuvaid protsesse.
Igal neljateistkümnendal ameeriklasel ehk enam kui 20 miljonil ameeriklasel on diabeet. Umbes üks kolmandik isegi ei tea, et neil on diabeet.2

diabeetiline retinopaatia:
Diabeetiline silmahaigus, mille puhul reetina ehk võrkkest (silma valgustundlik kude) on kahjustatud.

DKA (diabeetiline ketoatsidoos):
Eluohtlik seisund, mille korral kuhjuvad verre mürgised ketokehad, mis levivad uriini. Ketoatsidoosi korral on vajalik kiire arstlik sekkumine.1

endokriin- ehk sisenõrenäärmed:
Näärmete süsteem, mis nõristab kehasse hormoone. Pankrease saarekesed, millest osa toodavad ja nõristavad kehasse insuliini, on osa endokriinsüsteemist.

rasedusaegne diabeet:
Seisund, mille korral eelnevalt terve naise veresuhkru tase on raseduse ajal kõrge. Testitakse tavaliselt raseduse 24.-28. nädalal. Enamasti veresuhkru tase normaliseerub pärast sünnitust, kuid rasedusaegse diabeediga naistel on hilisemas elus suurem tõenäosus haigestuda II tüübi diabeeti.

glaukoom:
Silma siserõhu tõus.

glükagoon:
Veresuhkru taset tõstev hormoon, mida toodavad pankrease alfarakud. Glükagooni antakse inimesele, kel esineb raskekujuline hüpoglükeemia.

glükoos:
Süsivesikute lõhustumisel tekkiv lihtsuhkur. Glükoosist saab keha kiiresti energiat. Sel lehel kasutame termineid „veresuhkur" ja „vereglükoos" samas tähenduses.

glükeeritud/glükosüleeritud hemoglobiin:
Veresuhkru taseme pikaajaline näitaja, tuntud ka kui A1C või HbA1C. (Sel lehel kasutame terminit A1C.) A1C test mõõdab kui mitmele A1C hemoglobiini molekulile (punaste vereliblede osa) kinnitub suhkur. Kuna hemoglobiini molekulide eluiga on umbes neli kuud, näitab test seda, kui hästi veresuhkrut viimaste kuude jooksul kontrolli all on hoitud. Ameerika Diabeedi Assotsiatsioon soovitab, et A1C testi näit peaks olema 7% või vähem, et vältida hilisemaid diabeediga seotud tüsistusi.1

glükeemiline indeks (GI):
100-punktiline skaala, millele jaotatakse toiduained selle põhjal, kui kiiresti neis sisalduvad süsivesikud veresuhkruks muudetakse. Toiduained, mille glükeemiline indeks on madal, tõstavad veresuhkru taset aeglasemalt ja ühtlasemalt kui toiduained, mille GI on 100-le lähemal.

HbA1C:
Veresuhkru taseme pikaajaline näitaja, tuntud ka kui A1C või glükeeritud hemoglobiin. (Sel lehel kasutame terminit A1C.) A1C test mõõdab kui mitmele A1C hemoglobiini molekulile (punaste vereliblede osa) kinnitub suhkur. Kuna hemoglobiini molekulide eluiga on umbes neli kuud, näitab test seda kui hästi veresuhkrut viimaste kuude jooksul kontrolli all on hoitud.
Ameerika Diabeedi Assotsiatsioon soovitab, et A1C testi näit peaks olema 7% või vähem, et vältida hilisemaid diabeediga seotud tüsistusi.1
HDL kolesterool (high-density lipoprotein ehk kõrge tihedusega lipoproteiin)

Hea kolesterool. Vähene HDL kolesterooli sisaldus võib olla südamehaiguste riskiteguriks.1

südamehaigus:
Seisund, mille korral süda ei pumpa verd nii tõhusalt kui peaks. Üks levinumaid südamehaigusi on koronaararteri kahjustus, mille puhul arterid, mis varustavad südamelihast verega, kitsenevad või ummistuvad. Diabeetikutel on suurem tõenäosus haigestuda südamehaigustesse.

hemoglobiin:
Punastes verelibledes leiduv rauda sisaldav pigment, mis kannab hapniku kopsudest kudedesse.

hüperglükeemia:
Kõrge veresuhkru tase.

hüperlipideemia:
Üldine termin seisundi kohta, mille korral veres on kõrgenenud rasvainete (näiteks kolesterooli ja triglütseriidide) sisaldus.

hüpertensioon:
Kõrgenenud vererõhk. Kõrgenenud vererõhuks loetakse üldiselt suuremat näitu kui 130/80 mmHg.

hüpoglükeemia:
Madal veresuhkru tase. Üldiselt peetakse hüpoglükeemiaks veresuhkru taseme näitu, mis on madalam kui 70 mg/dL.1

insuliin:

Hormoon, mida toodetakse kõhunäärme beetarakkudes. Keha kasutab insuliini selleks, et glükoos pääseks rakkudesse, kus seda energiana kasutatakse.

insuliinisõltuv diabeet:
Tuntud ka kui I tüübi diabeet. I tüübi diabeedi korral ei tooda kõhunääre üldse insuliini või toodab seda üliväikestes kogustes. I tüübi diabeetikud peavad saama insuliinisüste.

insuliinipliiats:
Eeltäidetud pliiatsikujuline vahend insuliini süstimiseks.

Langerhansi saarekesed:
Rakkude kogum kõhunäärmes. Saarekesed sisaldavad beeta-, alfa- ja deltarakke.

juveniilne ehk noorukite diabeet:
Tuntud kui I tüübi diabeet. I tüübi diabeedi korral ei tooda pankreas üldse insuliini või toodab seda üliväikestes kogustes. I tüübi diabeetikud peavad saama insuliinisüste.

ketoatsidoos:
Eluohtlik seisund, mille korral kuhjuvad verre mürgised ketokehad ehk ketoonid, mis levivad uriini. Ketoatsidoosi korral on vajalik kiire arstlik sekkumine1. Tuntud ka kui DKA (diabeetiline ketoatsidoos).

ketokehad:
Ketokehad ehk ketoonid on jääkained, mis tekivad rasvhapete lõhustamisel energiaks.

ketonuuria:
Ketokehade esinemine uriinis.
LDL kolesterool (low-density lipoprotein ehk madala tihedusega lipoproteiin):
Halb kolesterool. Rohke LDL kolesterooli sisaldus võib olla südamehaiguste riskiteguriks.1

Luer-Lock ühendus:

Standardile vastav ühendus infusioonikomplekti vooliku ja ampulli vahel, mis võimaldab need omavahel kindlalt kinnitada.

makulaarne ödeem:
Reetina ehk võrkkesta turse, mis tekib üleliigse vedeliku tõttu silmas.

metaboolne:
Kehas toimuvatesse füüsikalistesse ja keemilistesse muutustesse puutuv. Diabeet on metaboolne ehk ainevahetushäire.

metaboolne sündroom:
Kompleksne ainevahetushäire, mille korral esinevad koos ülekaalulisus, insuliiniresistentsus, diabeet või diabeedieelne seisund, hüpertensioon ja kõrge lipiidide tase.1

mg/dl:

Milligrammi detsiliitri kohta.

mikroalbuminuuria:

Väikese proteiinikoguse sisaldus veres. See on neerukahjustuse tekkimise varajane tunnus.

mmol/l:
Millimooli liitri kohta.

müokardi infarkt (MI):
Südameinfarkt ehk südamerabandus ehk südameatakk. Südamelihase kahjustus, mille põhjustab ühe või mitme koronaararteri ummistus.

nefropaatia:

Neerude põletik või kahjustus.

neuropaatia:

Närvikahjustus. Neuropaatia võib põhjustada probleeme jalgade, käte, südame, seedetrakti töös, seksuaalelus ja mujal.1

suukaudsed diabeediravimid:
Ravimid, mida võtavad mõned II tüübi diabeetikud, et alandada veresuhkru taset. Need ravimid ei sisalda insuliini, kuid stimuleerivad selle tootmist, aitavad kehal paremini insuliini kasutada või vähendavad veresuhkru sisaldust veres.

peroraalne glükoosi taluvuse test (OGTT):
Harva kasutatav test diabeedi diagnoosimiseks. Patsient ei söö öö jooksul, hommikul joob magusat jooki, pärast mida tehakse teatud aja jooksul iga kahe tunni tagant vereproov.

kõhunääre ehk pankreas:
Suur nääre mao taga, mis koosneb eri liiki rakugruppidest. Kõhunäärme beetarakud toodavad insuliini.

perifeerne ehk polüneuropaatia:
Närvikahjustus, mis mõjutab perifeerseid ehk kehatüve suhtes kaugemaid närve (kätes ja jalgades).

postprandiaalne veresuhkru tase:
Veresuhkru tase 1-2 tundi pärast söömist.

preprandiaalne veresuhkru tase:
Veresuhkru tase enne söömist.

retinopaatia:
Diabeetiline silmahaigus, mille puhul reetina ehk võrkkest (silma valgustundlik kude) on kahjustatud.

süstekoha vahetus:
Veresuhkru mõõtmiseks või insuliini süstimiseks tehtava torke asukoha vahetamine. Süstekohad asuvad tavaliselt ühes üldpiirkonnas (testimisel näiteks sõrmeotstes), süstimisel jäävad süstekohad üksteisest umbes 2,5 cm kaugusele.

insult:
Ajuverejooks või arteriummistus ajus. Insuldi sümptomiks on äkiline teadvusekaotus, millele järgneb sageli halvatus.

tromobolüütiline ravim:
Ravim, mis lõhustab trombe.

tromb:
Veresoone siseseinale tekkiv verehüüve.

triglütseriidid:
Keha säilitab üleliigsed kalorid ja rasva triglütseriididena. Need on toidust saadud rasvad, mis tekivad kehas liigsöömise tagajärjel. Kõrge triglütseriidide tase suurendab südamehaiguste tekkimise tõenäosust.1

I tüübi diabeet:
Varem tuntud kui juveniilne või insuliinisõltuv diabeet. I tüübi diabeedi korral ei tooda pankreas üldse insuliini või toodab seda üliväikestes kogustes. I tüübi diabeetikud peavad saama insuliinisüste.

II tüübi diabeet:
Varem tuntud kui täiskasvanute diabeet. II tüübi diabeedi korral ei kasuta keha toodetud insuliini efektiivselt või ei tooda seda piisavalt.

UKPDS:
United Kingdom Prospective Diabetes Study. Suurbritannias 20 aasta jooksul läbi viidud kliiniline uuring, mille käigus jälgiti enam kui 5000 diabeetikut, kel oli diagnoositud II tüübi diabeet. Paljude II tüübi diabeedi ravisoovituste allikaks on UKPDS.

insuliini toimeühik:
Insuliini peamine mõõtühik. U-100 insuliin tähendab, et ühe milliliitri (ml) või kuupsentimeetri (cm3) lahuse kohta on 100 ühikut insuliini.

vaskulaarne:
Veresoontesse puutuv.

klaaskeha:
Läbipaistev mass, mis täidab silma läätse ja võrkkesta vahelist osa.

Viited

1 Ameerika Diabeedi Assotsiatsioon. Standards of Medical Care in Diabetes -- 2006. Diabetes Care. Volume 29, Supplement 1, jaanuar 2006.

2 Ameerika Diabeedi Assotsiatsioon. Diabetes Statistics. Aadress: http://www.diabetes.org/diabetes-statistics.jsp .  Vaadatud 18. jaanuaril 2007.

See veebileht sisaldab teavet toodete kohta, mis on mõeldud laiale kasutuskonnale ja võib sisaldada toote üksikasju või teavet, mis ei ole kättesaadavad ega kehti teie riigis. Pidage meeles, et me ei vastuta juurdepääsu eest sellistele andmetele, mis ei pruugi vastata teie riigis kehtivatele juriidilistele protsessidele, määrustele või registreerimis- ja kasutamisnõuetele.