Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
hamburger overlay

Treeningu sisevaade

Enamik inimesi teab, miks regulaarne treenimine on nii tähtis - see aitab teil kaalust alla võtta, langetab kolesterooli ja vererõhku ja isegi parandab teie keha insuliini kasutamist.
Kuid mis tegelikult juhtub teie veresuhkruga, kui treenite jooksurajal või tenniseväljakul? Kui te mõistate liikumise mõjusid oma kehale, on teil paremad võimalused oma suhkrutaseme kontrollimiseks treeningu ajal ja pärast seda.
Kui te treenite põletab keha suhkrut energiaks. Teie maks vabastab osa glükoosist, mida ta on varustanud, et aidata kehal n-ö kütust toota. Kui jätkate keskmise raskusastmega harjutusi, kasutavad teie lihased seda glükoosi tööks, mis võib põhjustada suhkrutaseme langust kehas. 
Vahel aga juhtub vastupidine. Kuna maks toodab täiendavat glükoosi, et aktiivset keha tööd toetada ning kui siis pole süsteemis piisavalt insuliini, võib pärast treeningut olla suhkrutase kõrgem.
Kuidas veenduda, et teil on piisavalt energiat ja et teie suhkutase jääb vahemikku?
Võite alustada suhkrutaseme testimisega nii enne, treeningu ajal kui ka pärast seda. See annab teile selge pildi, kuidas teie keha tegelikult reageerib valitud harjutusliigile ja intensiivsuse tasemele. Kuna suhkrutase võib muutuda veel mitme tunni jooksul peale treeningut, jälgige seda kindlasti edasi. 
Lisaks võib arst teile soovitada mitmeid viise suhkrutaseme mõjutamiseks treeningu ajal. Nende hulka võivad kuuluda:

• Suupiste söömine enne treenimist, kui suhkur on alla 5,6 mmol/l
• Hoida süsivesikuid käeulatuses nii treeningu ajal kui peale seda
• Ka vee joomine võib mõjutada suhkru taste, tasub seda jälgida
• Treeningu lõpetamine, kui suhkrutase on kõrge ja kohal on ketoonid

Rääkige oma arstiga ning leidke teile parim lähtepunkt, seejärel jätkake aja jooksul plaani täpsustamist. Kui saavutad juba parema vormi, võib nii energia hulk kui ka insuliin ja selle mõju treeningu ajal muutuda. Treenimisega harjumine on nagu kõik muu diabeediga seotu – pidev õppetöö ja protsess.

 

Allikkas:
Colberg S, et al. Physical Activity/Exercise and Diabetes: A Position Statement of the American Diabetes Association. Diabetes Care [Internet]. 2016 Nov; 39(11): 2065-2079 [cited 2018 Feb 22]. Available from http://care.diabetesjournals.org/content/39/11/2065.